På fototur til Arresø

Skovområdet her hedder Tibirke Sand og ligger ved den nordvestligste del af Danmarks største sø Arresø. Og huset i skoven ligger i gåafstand til søen på en strækning, hvor skoven går helt ud til søen, der er skjult bag et bredt bælte af siv, der giver levemuligheder til masser af vadefugle.

I weekenden skinnede solen over skoven, og Tilda og jeg gik en dejlig gang tur til søen og ad stien mellem skoven og søen. Kun et sted på denne strækning er der udsyn til søen ved en lille havn for robåde, ellers er der kun udsigt over søen fra et par udsigtstårne.

På vejen til søen går vi igennem en skovstrækning, hvor væltede træer får lov til at blive liggende og med mange vandhuller, der giver gode levemuligheder for masser af fugle, snoge, smådyr og insekter.

Jeg havde taget kameraet med for at fange lidt af efterårsstemningen i skoven og ved søen.

Dette indlæg blev udgivet i Foto, Hverdagsliv, Natur. Bogmærk permalinket.

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.